16SPA

Ar akustika turi didelę reikšmę perklausų kambariams?

Visi puikiai žinome, jog koncertų bei teatrų salės yra specialiai paruoštos akustiškai. Tačiau kaip tinkamai pasirūpinti kambario akustika namuose? Ar tai daro didelę įtaką muzikos skambėjimui? Norime pasidalinti su Jumis būdais, kurie padės Jums pagerinti akustiką Jūsų namuose.

Daugelis klientų mano, jog terminas „kambario akustika“ nedaro ypatingai didelės reikšmės skambėjimui, arba yra tik specialioms patalpoms reikalingas dalykas. Tačiau reikėtų atminti, jog kambario akustika daro didelę reikšmę tiek specializuotose patalpose, tiek ir kiekvieno iš mūsų namuose.

Trumpam susitelkime ties stovinčiomis garso bangomis. Tačiau prieš pradedant nagrinėtį šį akustikos reiškinį, reikėtų prisiminti kai kuriuos akustikos pagrindus.

Kas yra garsas?

Garsas yra ne kas kita, kaip slenkantis slėgio svyravimas terpėje. Atstumas, kurį banga nukeliauja per atitinkamą laikotarpį, lemia bangos ilgį, o ilgis – dažnį. Kitaip tariant, kuo aukštesnis bangos dažnis, tuo banga bus trumpesnė. Pats bangos ilgis gali būti nustatytas pagal formulę λ = c / f. Šiuo atveju, „c“ yra garso greitis, kuris yra maždaug 340 m/s, o „f“ yra dažnis, išreikštas hercais (Hz). Kiekviename kambaryje pasitaiko tai, kad vieno iš dažnių ilgis sutampa su kambario matmenų ilgiu. Minėtasis dažnis ir būna kambario rezonansinis dažnis. Jeigu šiuo metu esate namo statybos stadijoje, didelę dalį akustikos problemų gali išspręsti tinkamų kambario proporcijų pasirinkimas. Akustiškai palankiausios savybės pasireiškia kambariuose, kurių sienų matmenys yra skirtingi. Paskaičiuota, kad akustiškai palankiausios kambario proporcijos yra:

1:1,14:1,39, 1:1,60:2,33, 1:1,28:1,54 (pirmoji reikšmė nurodo aukštį)

Tačiau, kas, jeigu negalime pakeisti kambario matmenų?

Esant blogai kambario akustikai, pirmasis siūlomas sprendimas yra akustinės plokštės. Tačiau ne visi yra nusiteikę ant savų sienų kabinti papildomų elementų, kurie dažnai net neatitinka namų interjero dizaino. Svarbu turėti omenyje, jog visiškai visų rezonansų panaikinti neįmanoma, tačiau galima jų kiekį ženkliai sumažinti, ypač žemų dažnių diapazone. Kodėl? Nes žemi dažniai yra jaučiami labiausiai.

Šiuolaikiniai namų kino stiprintuvai turi galimybę kontroliuoti dažnių filtrą. Šiuo atveju, mūsų garsiakalbio dažnių atkūrimo diapazonas bus atkūriamas tik nuo tiksliai nustatyto dažnio. Remdamiesi savo išmatavimais, skaičiavimais ir savo ausimi, turime nustatyti dažnį ties ta riba, kuri mūsų ausims skamba gražiausiai. Turėtume kiek įmanoma sumažinti stovinčias bangas bei pagerinti bendrą patalpos akustiką.

DENON SALONAI

Vilnius

PANORAMA

Saltoniškių g. 9
LT-08105 Vilnius

tel. +370 (5) 263 5143

mob. tel. +370 (637) 11 896

Plačiau
Facebook